Соопштенија

×

Предупредување

JFolder: :files: Патеката не е папка. Патека: /home/sala/public_html/images/florens-britanska-mk-gordost
×

Забелешка

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/florens-britanska-mk-gordost

Флоренс, Британска и Македонска гордост

Сторија од порталот САКАМДАКАЖАМ.МК

ФЛОРЕНС, ТИ СИ БРИТАНСКА И МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ

Флоренс Гарет, ќерката на британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет, освои три медали на Европското првенство во пливање за лица со Даунов синдром во Париз. Флоренс освои злато во дисциплината 50 метри грбно, сребро на 100 метри грбно и бронза во штафетата на Велика Британија. Ова беше 4. Европско првенство во пливање за лица со Даунов синдром. Флоренс досега учествувала на две светски првенства во пливање за Велика Британија, а ова и е ѝ второ европско првенство, но првпат се враќа со медали.

{gallery}florens-britanska-mk-gordost{/gallery}

Флоренс и мајка ѝ Вероник велат дека голема заслуга за успехот имаат и тренерите од пливачкиот клуб „Бета“ во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје.

Тренерите и останатите членови на клубот завчера ѝ приредија и посебен дочек на Флоренс по успехот во Париз. Ѝ послаа црвен тепих во базенот и ја пречекаа со цвеќиња, аплаузи и натпис „Ти си наша гордост“.

„Бев премногу изненадена. Не знаев дека ми спремиле такво нешто. Мислев дека одиме во базенот само да се видиме со тренерот. Но, ме пречека црвен тепих и аплаузи. Беше прекрасно“, ни кажа Флоренс, која ја посетивме во амбасадорската резиденција на Водно.

Флоренс веднаш ги извади трите медали и потоа ги стави на градите. Вероник ни кажа дека изминативе два месеци во „Борис Трајковски“ таа секојдневно се подготвувала за настапот на европското првенство, дури тренирала и по два пати на ден.

„Кога го освои златото, заплакав од среќа. Прво се јавив на Чарлс, а потоа веднаш и на тренерот Илија кој исто така е заслужен за успехот на Флоренс. Пречекот на базенот ме остави и мене без зборови, не беше збунета и пресреќна само Флоренс, туку и јас“, вели Вероник.

Во знак на благодарност за македонските тренери но и за Македонија, Флоренс на настапите го имаше македонското знаме насликано на ноктите на нозете.

„Настапував за Велика Британија, но и Македонија ми е во срцето. Затоа, на ноктите на рацете го имав британското знаме, а на нозете македонското“, ни рече Флоренс.

Вели дека кога тргнала за Париз очекувала само медал во штафетата на Велика Британија, но не и во другите две дисциплини. Доволно за неа било да ги мине квалификациите и да влезе во финалните натпревари.

„Кога го освоив среброто бев пресреќна, но кога испливав како најдобра на 50 метри грбно не можев да верувам. Излегов од базенот и веднаш го ставив британското знаме околу мене. Посебно е чувството да ја слушаш химната, а на градите да имаш златен медал“, раскажува Флоренс, која сега се надева дека ќе учествува на наредното светско првенство во Канада и од таму повторно ќе се врати со медали.

Флоренс плива од мала и постојано се натпреварува. Во нејзината соба има медали од различни натпреварувања. Ја прашавме знае ли колку медали има добиено досега.

„Не знам. Сега ќе ги донесам и ќе ги преброиме заедно сите“.

Избррвме 91 медал, а Флоренс ги зема во раце и ни рече „Дали со волку медали сум добра колку што е Мајкл Фелпс?“.

По настапот на Европското првенство во Париз кое траеше од 29 октомври до 4 ноември, Флоренс неколку дена одмара. Но вели тоа ќе трае само два-три дена, бидејќи за неа пливањето е сè и едвај чека повторно да се врати на тренизните во „Борис Трајковски“.

А. АНТЕВСКА

Интервју на директорот на СЦ БОРИС ТРАЈКОВСКИ за порталот САКАМДАКАЖАМ.МК

ЌЕ ПРОПАДНЕВМЕ АКО ГРАДЕВМЕ БАЗЕН И ТЕНИСКИ ТЕРЕНИ КАКО ШТО САКАШЕ МИНАТАТА ВЛАДА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА САЛАТА „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

Со парите кои минатата Влада ги префрлила за изградба на базен во аква паркот и затворени тениски терени во СЦ „Борис Трајковски“, новото раководство ги покрило долговите кои ги наследило од претходниците. На сметката на СЦ „Борис Трајковски“ биле префрлени пола милион евра за оваа намена. Новиот директор Александар Петровски ги стопирал овие проекти, за како што вели да не се блокира работењето на центарот бидејќи наследил голем број долгови.

intervju-sakam-da-kazam

„Доколку почнеше реализацијата проектите отворен базен во аква паркот, каде сметам дека нема доволно простор за негова изградба и затворени тениски терени, ќе пропадневме. Изградбата на овие објекти повлекува многу повеќе пари. Треба да си ја пуштиме чергата колку што ни се долги нозете. Со одлука на Влада добив дозвола со овие пари да се платат дел од долговите и побарувањата“, вели новиот директор на СЦ „Борис Трајковски“ Александар Петровски.

Петровски освен лоша финансиска состојба вели дека многу работи во салата, базенот, аква паркот и останатите содржи кои ги има во спортскиот центар биле занемарени.

„Хигиената во базенот беше лоша, покривот не е во добра состојба и наредната година се надевам ќе обезбедиме пари за реновирање. И во салата работите не беа ништо подобри, не ми беше јасно зошто лифтовите не работат, а подземниот паркинг никој не го користи. Тој беше претворен во магацин, затрупан со потребни и непотребни работи, 40 камиони со ѓубре изнесовме. Сега тој е функционален, па ѕвездите и спортистите кои настапуваат ќе можат професионално преку паркингот да дојдат до салата, а не како досега преку улица, меѓу посетители и навивачи. Стинг беше првиот кој го сефтоса“, вели Петревски.

Новиот директор вели дека во наредниот период ќе работи и на подобрување на условите и услугите во аква паркот, а од наредната недела ќе биде отворено лизгалиштето.

А. АНТЕВСКА

Соопштение - Дајнерс

Почитувани корисници,

Членовите на Diners Club отсега ќе имаат можност за плаќање до 6 рати со Diners Club картичката во Спортскиот Центар Борис Трајковски. Diners Club картичката ќе можете да ја користите при купување карти за натпревари, членство во Vip Фитнес и Vip Аеробик центарот како и за користење на Vip Базенот. А, за семејните дружења на располагање ги имате Vip Кугланата и пинг понг клубот.

Ве очекуваме!

dajners

Технома 2017

Од денес па до 29 октомври во Vip Арената на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се одржува 43. Меѓународен саем „Технома 2017“. Дoмaшни и стрaнски прoизвoдитeли од oблaстa нa мeтaлургиjaтa, eлeктрoтeхникaтa, енергетиката, нeмeтaлитe, грaдeжништвoтo, обезбедувањето и заштитата ќе учествуваат на оваа манифестација.

Во организација на „Скопски саем“ паралелно со „Технома“ ќе се одржи и 37. Меѓународна изложба на иновации – МАКИНОВА 2017, каде компаниите ќе ги претстават и промовираат своите иновативни производи и методи.

Традиционално, на „Технома 2017“ ќе се претстават и националните економии на многу земји, покраини и региони, а за зголемување на соработката организирани ќе бидат стручни програми и Б2Б средби.

Работното време на саемот е од 10 до 19 часот.

tehnoma-17

Пливачки митинг

Изминатиот викенд на 21-22.10.2017 во Vip Базенот при СЦ Борис Трајковски, се одржа петтиот меѓународен пливачки натпревар „13-ти Ноември” на кој настапија преку 300 пливачи од вкупно 12 земји и тоа: Македонија, Србија, Бугарија, Албанија, Косово, Ирска, Чешка, Словенија, Италија, Босна и Херцеговина, Велика Британија и Грција.

Пливачкиот митинг беше организиран од страна на ПК Бета со подршка од Спортскиот Центар Борис Трајковски. 

За најуспешен клуб на овој митинг беше програсен домаќинот Пливачкиот клуб Бета со освоени 85 медали од кои 37 златни, 25 сребрени и 23 бронзени медали, додека за најдобри пливачи беа прогласени Иван Ленџер (Србија) и Тјаша Возел (Словенија).

За одбележување се шесте македонски рекорди кои ги поставија пливачите на ПК Бета:

– Ана Јаневска постави нов младински и апсолутен рекорд на Македонија во дисциплината 50 метри делфин со време 28,61 секунди
– Миа Блажевска Еминова постави пет нови рекорди за постари пионери во дисциплините:

100 метри слободно со време 01.01,34 минути каде го подобри 20 години стариот рекорд на Весна Стојановска со време 01.01,50 минути;

50 метри делфин го подобри рекордот со време 31,36 секунди;

100 метри мешано со време 1.11,72 минути;

50 метри грбно со време 33,09 секунди;

50 метри слободно со време 28,36 секунди.

Почеток на Бизнис лига сезона 2017/2018 есенски дел

Најелитното аматерско натпреварување во мал фудбал Бизнис Лига на Македонија на 28.09.2017 одржа прес конференција. На самиот прес беа претставени компаниите учеснички, системот на натпреварување, распоредот од есенскиот дел како и медиумските покровители.

Сезоната 2017/2018 е седмата последователна сезона во која Бизнис Лига на Македонија брои рекорден број на компании и тоа дваесет и две.

Што се однесува до самиот ситем на натпреварување, се игра еднокружно (секој со секого) бидејќи натпреварувањето се игра без гостински терен за да на крајот првите 4 екпи влегуваат директно во Ф8 фазата која е елиминациона и секој пораз значи испаѓање, додека пак со разигрување шанса за влез во Ф8 ќе имаат и екипите од 5-то до 12-то место. Победниците влегуваат во Ф8 по што се игра завршниот турнир кој води до титулата во шампион на Бизнис Лигата на Македонија.

Свое обраќање на прес конференцијата имаа проект менаџерите на Бизнис Лигата Младен Ѓуроски и Филип Николовски кои им посакаа на компаниите пред се фер плеј игра успешна сезона исполнета со многу забава и како и секогаш да победи подобриот.

На пресот се обрати и директорот на Спортскиот Центар Борис Трајковски Александар Петровски кој го потврди континуитетот на соработката помеѓу Бизнис Лигата и Спортскиот Центар Борис Трајковски.